Podróż po zakątkach Warszawy

                                                                                   WARSZAWA

Warszawa jest miejscem szczególnym dla każdego Polaka – przede wszystkim dlatego, że to stolica naszego kraju! Ale z miastem tym wiążę się również pamięć o wielu wydarzeniach, bardzo istotnych dla naszej ojczyzny. Nie ma się więc co dziwić, że wiele osób ze wzruszaniem myśli o ulicach i zaułkach tej metropolii.












Ta część Warszawy to numer jeden w przewodnikach turystycznych i najstarsza dzielnica miasta. Składa się z Zamku Królewskiego, zabytkowych kościołów i XVII i XVIII-wiecznych kolorowych kamienic. Całość otacza średniowieczny mur obronny z czerwonej cegły. Poza obowiązkowym wypiciem kawy na jednym z dwóch historycznych placów targowych, warto tutaj jak najwięcej zbaczać z głównych ulic i próbować się zgubić. Można dzięki temu trafić na wąskie przejścia na podwórka kamienic, ukryte ogródki czy schody prowadzące donikąd.


      Stare Miasto i Barbakan

Stadion Narodowy i Saska Kępa
Turyści, których nie satysfakcjonuje obejrzenie tylko kanonu warszawskich atrakcji wybierają się na drugą stronę Wisły. Z centrum najłatwiej się tam dostać przez Most Poniatowskiego spacerem lub podjeżdżając tramwajem. Pierwszym przystankiem za rzeką jest Rondo Waszyngtona, przy którym znajduje się zbudowany na potrzeby Euro 2012 Stadion Narodowy. Stadion żyje przez cały rok, a organizowane są na nim wystawy, pokazy i szereg innych imprez, związanych nie tylko ze sportem. Rondo Waszyngtona to także początek ulicy Francuskiej, głównej ulicy wyjątkowej i klimatycznej dzielnicy Warszawy, Saska Kępa. Zaledwie dziesięć minut od śródmieścia, można się tu przenieść w świat, w którym czas płynie według zupełnie innego rytmu. Spotkasz tu rodziny przechadzające się z dziećmi, zakochane pary w kawiarniach i rowerzystów wyprowadzających psy.
Stadion Narodowy


















Łazienki Królewskie
Letnia siedziba królów polskich to także popularny kierunek wśród turystów odwiedzających Warszawę, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele mają one do zaoferowania. Poza spacerem w kierunku amfiteatru, karmieniem karpi na mostku przy Pałacu na Wyspie, w sezonie można tu bezpłatnie posłuchać koncertów chopinowskich, poćwiczyć jogę na trawie, czy przespacerować się po niedawno odrestaurowanym Ogrodzie Chińskim. Do kultowych należą już też wystawy prezentowane na ogrodzeniu parku wzdłuż Alei Ujazdowskich.

Koncert Chopinowski

Jedną z najciekawszych cech Warszawy jest także jej różnorodna architektura, reprezentująca rozmaite epoki historyczne. Mimo zniszczenia podczas Drugiej Wojny Światowej, nadal można tu znaleźć eleganckie przedwojenne kamienice, z kolei inne dzielnice zdominowane są przez modernistyczne, szklane projekty wieżowców. Jednym z charakterystycznych dla Warszawy stylów jest też ten z okresu Polski Ludowej. W ramach odbudowywania Warszawy po wojnie, powstało wtedy wiele masywnych budowli wcielających idee socrealizmu. Najsłynniejszą z nich jest Pałac Kultury, z którym warszawiaków łączą niejednoznaczne relacje na pograniczu miłości i nienawiści, a także Plac Konstytucji. Zwróć tu uwagę na potężne kandelabry, siermiężne fasady budynków i płaskorzeźby przedstawiające "ludzi pracy".

Pałac Kultury

Plac Konstytucji

Pałac w Wilanowie
To także jeden z klasyków turystycznej mapy Warszawy, ale naprawdę trudno się dziwić. Poza możliwością zwiedzenia wyjątkowego barokowego pałacu króla Jana III Sobieskiego, warto tu zaczerpnąć świeżego powietrza, przechadzając się po przepięknym przypałacowym ogrodzie. Pochodzi on z XVII wieku i został zaprojektowany w stylu włoskim, nawiązując do form antycznych, renesansowych i barokowych.

Pałac w Wilanowie
Przyjedź, poznaj historię zaklętą w Warszawie, doświadcz jej niezwykłej atmosfery i przeżyj niesamowitą przygodę, której nigdy nie zapomnisz!













Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hawaje

Wyspa Bora-Bora

Cypr

Malta